Devreye alınacak parçaların seri imalat için gereken sac kalıbı, montaj ve kaynak aparatları tasarımları müşteri istekleri dikkate alınarak yapılır. Tasarımlar Auto Form analiz programı desteğiyle Catia'da yapılmaktadır. Tasarımı biten kalıp, aparat, kaynak fikstürü ve kontrol fikstürleri; CNC tezgâhlarda işlenip, montajı yapılmaktadır. Yapılan işler CMM tezgâhında doğrulanmaktadır. Kalıp ve ürün uygunluğu onaylanan ürünler imalata teslim edilmektedir.

Üretim programına gö;re, hidrolik makas veya açlı boylama tezgâ;hı yardımıyla saclar açnım olarak hazırlanır. Devamında eksantrik pres bö;;;;zde şekillendirmeye tabi tutulurlar. Pres bö;;;nden çkan parç;alar, kaynaklı birleştirme işlemleri iç;in kaynak bö;;;ne gö;nderilir. Bu bö;;mde, gaz altı / punta kaynak robotları veya punta makineleri yardımıyla kaynatılan parç;alar birleştirilir.

Kalıphane CAD/CAM desteği ile yapılan tü;m kalıp ve aparatlar ile 0,50 gr ile 5 kg aralığında dö;vme parç;aları kendi bü;nyemizde ü;retmekteyiz.

Kendi bü;nyemizde bulunan CNC Freze ve Torna tezgâ;hlarımızda, dö;vme ü;nitesinden gelen ve kalite onayından geç;en ü;;nler işleme alınmaktadır.

Rotillerimizin montajı istenilen salınım ve rotasyon tork değerlerinde bilgisayar kontrollü; olarak rotil sıvama presinde yapılmaktadır.

Burç
; montajında kullanılan presimiz yatay ve dikey burç; ç;akmaya uygun olup burç; ç;akma ve çkma kuvvetlerini kayıt altına alabilmektedir.

;m ü;retim işlemleri tamamlanan parç;alar montaj işleminden sonra lazerle markalanıp paketlenerek sevk edilmek ü;zere depomuza gö;nderilmektedir.